Քննարկվեցին անհետ կորած անձանց կարգավիճակը կանոնակարգող օրենսդրությանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Նազելի Բաղդասարյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ Տաթեւիկ Գասպարյանը մարտի 31-ին հանդիպեցին Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության հետ:
Քննարկվեցին անհետ կորած անձանց կարգավիճակը կարգավորող օրենսդրությանը, մասնավորապես՝ «Անհայտ կորած անձանց մասին» օրենքի ընդունմանը վերաբերող հարցեր: Նազելի Բաղդասարյանը հյուրերին նախ ներկայացրեց այդ հարցում մեր երկրում առկա վիճակը, ձեռնարկված քայլերը: Պատգամավորի համոզմամբ՝ 44-օրյա պատերազմը մեզ կանգնեցրեց այլ իրողության առջեւ. եթե նախկինում որոշ գերատեսչությունների կողմից օրենքի ընդունումը համարվում էր ժամանակավրեպ, ապա ստեղծված իրավիճակում նման իրավական ակտի ընդունումն անհրաժեշտություն է: Նշվեց, որ խնդրին միջանկյալ լուծումներ են տրվել օրենսդրական փոփոխությունների, Կառավարության կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերի տեսքով, սակայն ամբողջական եւ համակողմանի կարգավորում է անհրաժեշտ:
Անդրադարձ կատարվեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մոդելային օրենքին, որը կիրառվել է մի շարք երկրներում:
«Մենք հույս հայտնեցինք, որ այն փորձը եւ մոտեցումները, որոնք որդեգրվել են այդ երկրներում, հնարավոր կլինի կիրառել նաեւ Հայաստանում»,-ասաց Բաղդասարյանը:
Քննարկվեցին մոդելային օրենքի այն տարբերակները եւ մոտեցումները, որոնք կարող են համահունչ լինել ՀՀ օրենսդրությանը: Երկուստեք կարեւորվեց անհետ կորած անձանց իրավական պաշտպանության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացումը:

Обсуждены вопросы регулирования законодательства пo статусу без вести пропавших
31 марта депутаты фракции НС «Мой шаг» Н.Багдасарян, А.Джулакян и Т.Гаспарян встретились с делегацией Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении.
Обсуждались вопросы, связанные с законодательством, регулирующим статус без вести пропавших, в частности, принятие закона «О без вести пропавших». Н.Багдасарян представила гостям текущую ситуацию в нашей стране и предпринятые шаги. По словам депутата, 44-дневная война поставила нас перед  иной реальностью – если раньше принятие закона некоторыми ведомствами считалось преждевременным, то в сложившейся ситуации принятие такого правового акта является необходимостью. Отмечено, что временные решения проблемы даны в виде законодательных поправок и   реализуемых правительством социальных программ, однако необходимо комплексное и всестороннее урегулирование.
В ходе беседы был затронут модельный закон МККК, применяемый в ряде стран.
«Мы выразили надежду, что опыт и подходы, принятые в этих странах, можно будет применить также в Армении», - заметила Н.Багдасарян.
Обсуждались варианты и подходы модельного закона, которые могут соответствовать законодательству РА. Обоюдно подчеркнута важность осуществления шагов по усилению правовой защиты без вести пропавших.